
The common pack of store-bought cosmetics pads prices about $7-10 for simply 30 wipes.
Not solely do you undergo these shortly—usually needing a number of ones per day, relying on how a lot make-up you put on—however they’re additionally single-use, that means you’re actually throwing cash away. Examine that with the price of making our reusable model.
DIY Make-up Remover Rounds (Components and Prices):
- Coconut Oil: $9 for an 16 fl oz tub (~$0.56 for two tbsp)
- Witch Hazel: $8 for a 16 oz bottle (~$0.25 for two tbsp)
- Distilled/Filtered Water: $1 per gallon (~$0.01 per cup)
- Aloe Vera Gel: $12 for a 12 fl oz bottle (~$2.00 for 1/4 cup)
- Child/Pure Shampoo: $5 for a 16 oz bottle (~$0.10 per tsp)
- Reusable Cotton Spherical: Free (upcycled materials can be utilized indefinitely)
Complete Value per Batch: ~$0.92
Contemplating these make-up remover wipes can then be washed and resaturated in additional liquid within the jar, you’re solely needing to remake this system each few months. In the event you used only one store-bought pad or wipe every day, this recipe would prevent over $65 annually!
Trending Merchandise
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$89.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$199.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$109.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$177.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$199.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$69.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$169.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$129.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$89.99
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
$179.99